Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools
Log in
You are here: Home Events 2010 Sunflower State Games Governor's Cup 5K, 10K and 5K Walk

Sunflower State Games Governor's Cup 5K, 10K and 5K Walk

What
  • Race
  • Results
When Jul 16, 2010
from 07:00 PM to 09:00 PM
Where Hummer Sports Park, Oakley and 6th Street, Topeka, KS
Contact Name Brad Rhoden
Add event to calendar vCal
iCal

The Overall winners of the 10 K event were:

Javier Segura      19   Topeka, KS   35:42

Sydney Messick  21   Topeka, KS   37.27  

 

The Overall winners of the 5K event were:

Justin Garrard     23   Lenexa, KS   15:47

Avery Clifton     18    Topeka, KS   18:48

 

Age group results for the 10K, 5K and 5K Walk are listed below:

 

GOVERNOR'S CUP 2010 10 RUN

Age Group Results

July 16, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Female OVERALL 1ST PLACE Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

SYDNEY MESSICK Topeka KS

239

21

2

37:27.1

6:02/M

 

Female 13 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

ELIZABETH BLEVINS Mayetta KS

209

14

39

57:50.3

9:20/M

 

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

MEGAN PLATTNER Sabetha KS

263

15

29

52:38.1

8:29/M

 

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

EMILY GRAY Overland Park KS

230

22

57

1:01:52.9

9:59/M

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

TINA REES Topeka KS

248

27

13

44:19.9

7:09/M

2

KENDRA HOWARD Overland Park KS

234

27

44

58:24.6

9:25/M

3

NICOLE WAITLEY Tonganoxie KS

285

29

47

59:30.0

9:36/M

4

HOLLY MONROE TOPEKA KS

272

27

58

1:02:06.0

10:01/M

5

KATHARINE BEALE Manhattan KS

207

27

63

1:04:32.6

10:25/M

6

MEGAN MCAFEE

281

27

76

1:12:04.8

11:37/M

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Holthaus Maple Hill KS

233

33

31

53:21.8

8:36/M

2

BRITT TRIER TOPEKA KS

253

30

45

58:56.7

9:30/M

3

CARRIE WURTZ Topeka KS

257

33

46

59:00.3

9:31/M

4

KELLY EMMONS TOPEKA KS

226

34

61

1:03:03.7

10:10/M

5

TRACY COWMAN BERRYTON KS

217

34

62

1:04:18.7

10:22/M

6

Brenda Ackerly Silver Lake KS

202

33

69

1:06:03.3

10:39/M

7

LISA KNIGHT LAWRENCE KS

237

31

70

1:06:33.2

10:44/M

8

HEATHER RAZAK LAWRENCE KS

247

33

71

1:06:50.5

10:47/M

9

JENNIFER DIXON BERRYTON KS

219

30

77

1:14:15.8

11:59/M

10

MELAINE SEYBOLD Lawrence KS

250

32

79

1:16:10.1

12:17/M

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

MICHELLE ANDREW TOPEKA KS

203

38

10

42:02.1

6:47/M

2

MELISSA BRUNNER topeka KS

211

36

36

55:15.0

8:55/M

3

AMY MANROSE Topeka KS

260

37

42

58:09.3

9:23/M

4

KAREN MACKE Baileyville KS

238

39

43

58:11.1

9:23/M

5

JANE BURROUGHS TOPEKA KS

213

35

59

1:02:16.6

10:03/M

6

RHONDA LEVALDO-GAYTON Lawrence KS

278

36

72

1:07:08.7

10:50/M

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JILL MCCARTNEY TOPEKA KS

262

44

27

50:22.3

8:07/M

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

MARY ANNE DURALL Topeka KS

223

47

22

47:12.0

7:37/M

2

VICKI VOSSLER TOPEKA KS

282

48

30

53:12.9

8:35/M

3

MARGARET BLEVINS MAYETTA KS

210

48

49

1:00:02.0

9:41/M

4

BEVERLY CLAYCAMP Mayetta KS

215

46

50

1:00:23.3

9:44/M

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

EVIE DEITRICH HOLTON KS

259

50

38

56:22.0

9:05/M

2

MARY SPARLING Seneca KS

252

51

53

1:00:45.1

9:48/M

3

KATE OSWALD Effingham KS

269

53

66

1:04:43.5

10:26/M

4

SUE HOGAN Topeka KS

270

50

78

1:15:57.9

12:15/M

 

Overall Male OVERALL 1ST PLACE Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JAVIER SEGURA TOPEKA KS

271

19

1

35:42.7

5:45/M

 

Male 11 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

DAWSON PODLENA Topeka KS

245

11

14

44:29.6

7:10/M

 

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JAMESON FAY Towanda KS

228

18

3

39:20.5

6:21/M

2

TREY BRUNTON Meriden KS

212

18

7

40:59.3

6:37/M

3

JACOB COULTIS Topeka KS

216

15

21

47:02.0

7:35/M

 

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

LUKE PRYOR Pittsburg KS

265

21

16

45:42.1

7:22/M

2

CLAUDE WILLIAMS Topeka KS

275

20

41

58:02.0

9:22/M

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

DENNY GAYTON Lawrence KS

277

29

6

40:28.9

6:32/M

2

DUSTIN NASH TOPEKA KS

242

27

19

46:48.0

7:33/M

3

JACOB SCHMIDTLEIN Topeka KS

249

28

73

1:07:42.8

10:55/M

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JUVENAL ESPINOSA TOPEKA KS

284

33

4

39:53.6

6:26/M

2

JARED CARLSON Topeka KS

258

31

20

46:52.0

7:34/M

3

MIKE ELDRIDGE TOPEKA KS

225

31

23

47:19.0

7:38/M

4

IAN HISCOCK Topeka KS

232

33

26

50:10.1

8:05/M

5

REGGIE JR EAKINS Leavenworth KS

224

32

35

55:12.3

8:54/M

6

BRIAN WILLIAMS BERRYTON KS

256

34

37

56:11.2

9:04/M

7

PATRICK GORDAN Topeka KS

274

32

48

59:32.5

9:36/M

8

THOMAS MOREHEAD Topeka KS

241

31

56

1:01:36.0

9:56/M

9

ANDREW INSKEEP TOPEKA KS

267

34

65

1:04:38.6

10:25/M

10

MICAH SEYBOLD Lawrence KS

251

31

80

1:16:10.2

12:17/M

11

BILL ACKERLY Silver Lake KS

201

33

81

1:19:35.8

12:50/M

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

SERGIO BAEZ TOPEKA KS

205

38

11

43:51.7

7:04/M

2

les wilkerson HOLTON KS

279

38

12

44:02.9

7:06/M

3

GREG GAUL TOPEKA KS

229

36

25

47:52.0

7:43/M

4

BRIAN OEHRIG TOPEKA KS

244

39

40

57:55.0

9:20/M

5

RYAN DIXON BERRYTON KS

220

37

51

1:00:25.7

9:45/M

6

AHMED IBRAHIM Wichita KS

280

39

68

1:04:53.9

10:28/M

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

MIKE BLOEMKER Shawnee KS

283

41

5

39:55.7

6:26/M

2

KEVIN LEMASTERS Topeka KS

276

41

8

41:00.7

6:37/M

3

ROB JR DOWNING TOPEKA KS

221

40

28

51:19.9

8:17/M

4

MICHAEL RAMOS Topeka KS

246

42

54

1:00:45.8

9:48/M

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

RICH BEARDMORE Topeka KS

208

49

18

46:06.9

7:26/M

2

STEVE PLATTNER Sabetha KS

264

47

24

47:20.0

7:38/M

3

LOUIS DESPRES San Antonio TX

286

49

74

1:08:43.4

11:05/M

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

BRIAN DALDORPH LAWRENCE KS

218

52

9

41:09.2

6:38/M

2

NEAL FARRON TOPEKA KS

227

50

15

45:01.3

7:16/M

3

JARED DURALL Topeka KS

222

52

17

45:53.6

7:24/M

4

JERRY HOGGATT EMPORIA KS

273

51

33

53:39.4

8:39/M

5

WAYNE MCAFEE Belvue KS

261

52

75

1:12:04.4

11:37/M

 

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

GREG ANDERSON Topeka KS

268

57

32

53:26.6

8:37/M

2

WILLIAM JOYCE TOPEKA KS

235

56

55

1:01:11.6

9:52/M

 

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

STEVEN HOWARD Lebanon MO

266

60

60

1:02:30.3

10:05/M

 

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

DALE CHANNEL ROSSVILLE KS

214

70

34

54:37.6

8:49/M

2

MARVIN HACHMEISTER MANHATTAN KS

231

79

52

1:00:36.8

9:46/M

3

CHARLES NUTTER BELLIVILLE KS

243

73

64

1:04:33.0

10:25/M

4

FRANK WEINHOLD TOPEKA KS

255

72

67

1:04:51.3

10:28/M


 

 

GOVERNOR'S CUP 2010 5K RUN

Age Group Results

July 10, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Female OVERALL 1ST PLACE Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

AVERY CLIFTON TOPEKA KS

173

18

5

18:48.8

6:04/M

 

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

DESTINY WRIGHT Meriden KS

184

10

165

40:56.5

13:12/M

 

Female 11 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

RACHEL SLECHTA Topeka KS

170

12

55

26:46.2

8:38/M

2

KAYTLYN GOODERL Hoyt KS

39

12

64

28:07.0

9:04/M

3

MCKYNLEY LARSON Topeka KS

58

11

78

29:17.4

9:27/M

4

ELAINE LAROCHE TOPEKA KS

56

11

135

34:57.2

11:16/M

5

KYLIE BUSSELL TOPEKA KS

18

11

138

35:14.1

11:22/M

6

LOREN STEVES Topeka KS

100

11

149

37:23.1

12:04/M

7

JESSICA MOORE Overbrook KS

72

12

150

37:23.8

12:04/M

8

SYDNEY WALSH Lyndon KS

165

12

157

39:13.0

12:39/M

 

Female 13 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

GRACE PHELPS-ROPER Topeka KS

151

14

36

24:42.7

7:58/M

2

ALYSSA SCHULTEJANS Silver Lake KS

171

13

38

25:05.2

8:05/M

3

HANNA HEGEMANN TOPEKA KS

162

13

45

25:58.3

8:23/M

4

MEGAN LEHMAN Topeka KS

155

13

47

26:17.4

8:29/M

5

ALEXANDER MILLHUFF Topeka KS

65

14

57

27:04.0

8:44/M

6

SAM MITCHELL Auburn KS

69

13

141

35:43.9

11:31/M

7

KARLEE ROMINE Topeka KS

85

14

142

35:44.3

11:32/M

8

ALEXIS MCGONIGLE Lyndon KS

167

13

156

39:12.8

12:39/M

 

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JACEY ZERR Wichita KS

123

16

44

25:53.8

8:21/M

2

HANNAH MARTIN TECUMSEH KS

62

17

46

26:03.9

8:24/M

3

BRITNI THOMAN Topeka KS

104

16

129

34:36.6

11:10/M

4

ABBEY BROWN Topeka KS

13

19

130

34:42.8

11:12/M

5

ERICA PETERS TOPEKA KS

80

16

136

35:06.4

11:19/M

 

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JAYNA CASTRO Pittsburg KS

189

21

59

27:17.7

8:48/M

2

LISA ADAME Topeka KS

191

24

63

27:31.2

8:53/M

3

KILEEN IBARRA Emporia KS

48

20

72

28:48.9

9:17/M

4

BRITTANY BARON Orange CA

206

20

96

30:40.7

9:54/M

5

SARAH COWELL Topeka KS

21

22

145

36:50.7

11:53/M

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

MICHELLE GLAZE Topeka KS

146

27

53

26:38.8

8:35/M

2

HALEY DAVEE TOPEKA

24

28

86

29:40.0

9:34/M

3

CASEY BURDIEK Auburn KS

15

28

91

30:13.6

9:45/M

4

COURTNEY SCHMELZLE TOPEKA KS

87

29

92

30:16.5

9:46/M

5

ANDREA NORMAN Topeka KS

76

26

102

31:43.0

10:14/M

6

MARGIE BETHEA Conway AR

7

27

127

34:32.8

11:08/M

7

SARAH SEEL Topeka KS

90

26

143

36:33.6

11:47/M

8

SARAH SHAFER Valley Falls KS

92

25

146

36:51.1

11:53/M

9

SINA BRENT Manhattan KS

12

26

147

36:55.4

11:55/M

10

TINA TOWLE Topeka KS

106

26

164

40:46.4

13:09/M

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

KRISTIN ANDERSON Topeka KS

144

31

34

24:14.2

7:49/M

2

TATUM ECK Ozawkie KS

29

32

75

29:01.0

9:22/M

3

JENNIFER GROSSKREUTZ Topeka KS

40

34

83

29:33.2

9:32/M

4

KELLEY LINCOLN Topeka KS

61

34

90

30:11.9

9:44/M

5

VICKY DONLEY Maple Hill KS

27

31

95

30:40.3

9:54/M

6

LEANNA CHAFFEE Auburn KS

19

34

97

30:42.9

9:54/M

7

JENNIFER SHERBER TOPEKA KS

94

33

106

32:33.2

10:30/M

8

CANDICE IWIG Tecumseh KS

49

32

109

32:37.6

10:31/M

9

JULIE BARTA Topeka KS

2

32

110

32:38.2

10:32/M

10

LAURA BARTA Randall KS

3

30

123

34:15.1

11:03/M

11

TAMMI GREEVE Topeka KS

140

32

131

34:43.3

11:12/M

12

CASEY WOODWARD Ozawkie KS

121

32

132

34:43.6

11:12/M

13

ERIN 0LSON Topeka KS

77

32

133

34:44.0

11:12/M

14

SARAH HUFFAKER TOPEKA KS

45

34

137

35:09.1

11:20/M

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

KIMBERLY WEST Mansfield TX

113

39

69

28:37.2

9:14/M

2

TAMARA WICHMAN Saint Marys KS

115

35

74

28:53.6

9:19/M

3

DEB GOODERL Hoyt KS

38

38

76

29:01.4

9:22/M

4

LISA STROMGREN Osage City KS

102

38

94

30:23.5

9:48/M

5

TANYA SCOTT Topeka KS

89

39

111

32:40.3

10:32/M

6

CHRISTY ROOKS Hoyt KS

86

36

117

33:31.3

10:49/M

7

CHRIS PAGE Topeka KS

169

37

118

33:43.4

10:53/M

8

CANDI HEGEMANN TOPEKA KS

161

36

122

34:00.9

10:58/M

9

MELANIE MCGONIGLE Lyndon KS

166

35

152

37:54.1

12:14/M

10

ALYCE BISHOP Topeka KS

8

38

159

39:16.3

12:40/M

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

ROSEMARY WILKERSON HOLTON KS

117

42

31

23:51.5

7:42/M

2

ELLEN WILLISON Leavenworth KS

119

44

40

25:17.9

8:09/M

3

LINDA MILLHUFF TOPEKA KS

66

42

56

27:03.5

8:44/M

4

BRENDA BECKMAN Carbondale KS

4

40

81

29:30.5

9:31/M

5

CASSANDRA CAMPBELL TOPEKA KS

138

40

108

32:37.1

10:31/M

6

LORI HOGAN Topeka KS

42

40

119

33:49.6

10:55/M

7

TONYA HUTCHINGS TOPEKA KS

46

42

128

34:36.2

11:10/M

8

LAURA LAWLER TOPEKA KS

59

40

154

38:10.7

12:19/M

9

CATHERINE GOMEZ Topeka KS

37

41

158

39:16.0

12:40/M

10

AUDRA SNYDER Topeka KS

96

42

160

40:08.6

12:57/M

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

LYNN MASKA Hays KS

63

49

60

27:20.0

8:49/M

2

DARLENE MORGAN TOPEKA KS

74

45

65

28:10.0

9:05/M

3

ABBY MOORE Overbrook KS

71

48

80

29:20.7

9:28/M

4

BRENDA CURL Holton KS

22

48

88

29:48.8

9:37/M

5

JANET WALSH Lyndon KS

163

48

103

32:02.3

10:20/M

6

TINA GANNAWAY Topeka KS

160

45

134

34:56.0

11:16/M

7

KIM MIZELL Meriden KS

150

45

144

36:42.6

11:50/M

8

REBEKAH PHELPS-DAVIS Topeka KS

187

49

153

38:07.6

12:18/M

9

CARMEN MCEWEN TOPEKA KS

64

47

166

41:03.0

13:15/M

10

MICHELLE LAROCHE TOPEKA KS

57

46

167

41:04.2

13:15/M

11

TINA WRIGHT MERIDEN KS

185

46

168

41:35.2

13:25/M

12

ROBYN IBRAHIM Wichita KS

190

46

173

49:03.5

15:49/M

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

STACY RIGGINS LAWRENCE KS

84

51

42

25:47.6

8:19/M

2

BARBARA WITTMER Topeka KS

120

54

105

32:22.5

10:26/M

3

TAMI FARR SMITH TOPEKA KS

33

52

171

43:22.8

13:59/M

 

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

TERRY OLSON Manhattan KS

78

56

52

26:36.7

8:35/M

2

SHARON WENGER TOPEKA KS

112

57

101

31:31.9

10:10/M

3

Dorothy Rappard Tecumseh KS

83

56

115

33:23.3

10:46/M

 

Overall Male OVERALL 1ST PLACE Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JUSTIN GARRAND LENEXA KS

36

23

1

15:47.8

5:05/M

 

Male 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

CARSON JUMPING EAGLE Lawrence KS

52

10

62

27:28.0

8:52/M

2

ISAIAH JACOBS Lawrence KS

50

10

82

29:32.7

9:32/M

3

ALEXANDER STINSON Wakarusa KS

157

9

85

29:36.9

9:33/M

4

ian cropp Topeka KS

178

10

148

37:21.5

12:03/M

5

SKYLER WATSON Topeka KS

111

5

172

48:49.8

15:45/M

 

Male 11 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

CASON CROPP Topeka KS

177

12

23

23:24.2

7:33/M

2

NOAH PHELPS-ROPER Topeka KS

196

11

93

30:22.7

9:48/M

3

BARAK PHELPS-DAVIS Topeka KS

188

11

121

33:56.7

10:57/M

 

Male 13 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

MICHAEL PREKOPY TOPEKA KS

82

14

10

20:30.1

6:37/M

2

GABRIEL PHELPS-ROBER Topeka KS

193

14

19

23:06.0

7:27/M

3

BRANDON SNYDER Topeka KS

97

13

30

23:38.9

7:37/M

4

JEREMY CAMPBELL TOPEKA KS

139

14

37

24:54.6

8:02/M

5

JOHN SCHMIDT Topeka KS

168

13

48

26:22.3

8:30/M

6

JONAH PHELPS-ROPER Topeka KS

195

13

66

28:10.3

9:05/M

7

CHARLES STINSON Wakarusa KS

158

13

125

34:27.7

11:07/M

8

WYATT POST MERIDEN KS

183

14

163

40:29.8

13:04/M

 

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

JACOB BULL Berryton KS

14

18

2

16:36.7

5:21/M

2

SLVESTER III HARRISON Killeen TX

143

16

3

16:38.4

5:22/M

3

CARLOS LOPEZ Topeka KS

179

19

4

18:18.7

5:54/M

4

MICAH LACRONE TOPEKA KS

55

15

14

22:03.2

7:07/M

5

MONTANA NICOL Circleville KS

197

17

18

23:04.4

7:26/M

6

ALEX WALSH Lyndon KS

164

18

22

23:23.0

7:33/M

7

Tyler Beckman Carbondale KS

5

16

26

23:27.2

7:34/M

 

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

ISAIAH PHELPS-ROPER Topeka KS

152

21

25

23:25.3

7:33/M

2

DANNY FAUGHT Lawrence KS

199

24

51

26:34.3

8:34/M

3

JACOB PHELPS Topeka KS

175

22

73

28:52.7

9:19/M

4

ROBERT HARRISON Pittsburg KS

141

21

99

30:50.4

9:57/M

5

COLIN FENNEY Wichita KS

198

24

100

30:57.9

9:59/M

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

ANGEL Espinal TOPEKA KS

194

25

41

25:42.9

8:17/M

2

KYLE SEIWERT Topeka KS

91

29

54

26:44.0

8:37/M

3

AARON BRENT Manhattan KS

9

28

67

28:10.6

9:05/M

4

RUSSELL YARNELL

122

28

87

29:43.0

9:35/M

5

TIM ECK TOPEKA KS

30

29

98

30:44.6

9:55/M

6

JASON BRENT TOPEKA

11

29

113

32:58.8

10:38/M

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

CAMERON JOHNSON Topeka KS

182

30

12

20:56.7

6:45/M

2

KEVIN TILLEY TOPEKA KS

105

31

39

25:14.0

8:08/M

3

LUKE CHAFFEE Auburn KS

20

34

79

29:18.6

9:27/M

4

NICOLE VAN VELZEN BERRYTON KS

108

30

120

33:51.2

10:55/M

5

PAUL MONROE TOPEKA KS

174

31

155

39:02.9

12:35/M

6

MELISSA WYRE Topeka KS

153

34

170

43:15.5

13:57/M

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

PETE KOENIG Baileyville KS

54

36

6

19:15.9

6:13/M

2

CHRIS WALTON TOPEKA KS

109

39

9

20:19.1

6:33/M

3

CHRISTOPHER STEWART Topeka KS

101

37

20

23:10.7

7:28/M

4

Rick Felsburg TOPEKA KS

34

39

28

23:37.7

7:37/M

5

STEVEN BOSTELMANN Fort Riley KS

145

39

33

24:08.5

7:47/M

6

BEN PHELPS Topeka KS

148

35

35

24:22.2

7:52/M

7

SCOTT GROSSKREUTZ Topeka KS

186

35

84

29:33.6

9:32/M

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Pete Konrade Topeka KS

180

44

13

21:14.2

6:51/M

2

BENJAMIN PEASE Lawrence KS

79

41

15

22:41.9

7:19/M

3

EDWARD PREKOPY TOPEKA KS

81

41

89

29:51.3

9:38/M

4

PAUL BURROUGHS TOPEKA KS

16

41

116

33:25.6

10:47/M

5

ROBERT STINSON Wakarusa KS

156

42

126

34:30.2

11:08/M

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

BILL GANNAWAY Topeka KS

159

45

7

20:01.1

6:27/M

2

TODD LOWE TOPEKA KS

176

45

8

20:04.5

6:28/M

3

KENNETH HARRELL Morristown TN

41

49

11

20:55.2

6:45/M

4

MARK WESTFALL Mission KS

114

45

16

22:43.8

7:20/M

5

JAMES EDENFIELD Clinton TN

32

46

21

23:16.7

7:30/M

6

RON MOORE Overbrook KS

73

45

151

37:52.4

12:13/M

7

PAUL SWANSON Topeka KS

103

46

162

40:26.7

13:03/M

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

DOUGLAS DIBB Morristown TN

25

53

24

23:24.9

7:33/M

2

DON BRENT Topeka KS

10

53

29

23:38.3

7:37/M

3

RICH MORGAN BURLINGAME KS

75

54

32

24:05.0

7:46/M

4

KEVIN EATON TOPEKA KS

154

54

43

25:51.6

8:20/M

5

STEVE MITCHELL Auburn KS

70

53

70

28:41.4

9:15/M

6

DON BAKER TOPEKA KS

1

51

114

33:13.2

10:43/M

7

JIM DOBLIN Topeka KS

26

52

140

35:40.6

11:30/M

 

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

BRADY BURTON Manhattan KS

17

56

50

26:33.3

8:34/M

2

TOM ECK TOPEKA KS

31

57

71

28:43.6

9:16/M

3

BILL BETHEA Conway AR

6

56

112

32:57.2

10:38/M

4

JOHN ULMER TOPEKA KS

107

59

139

35:14.4

11:22/M

5

DENNY SNYDER Topeka KS

98

58

161

40:08.9

12:57/M

 

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

STEVE SELL Lawrence KS

181

61

17

23:00.9

7:25/M

2

LEO QUIRARTE Emporia KS

147

61

27

23:36.0

7:37/M

3

Tom Shehi Topeka KS

93

63

49

26:32.1

8:34/M

4

JOHN STAMBAUGH BERRYTON KS

99

61

61

27:22.0

8:50/M

5

C. NEWBERRY Topeka KS

142

63

104

32:17.9

10:25/M

6

DANNY CURL Holton KS

23

63

124

34:16.5

11:03/M

 

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

DAVID SCHOCK HOLTON KS

88

68

58

27:11.1

8:46/M

2

PHIL KELSEY OLATHE KS

53

68

107

32:35.4

10:31/M

 

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

CLAY LANG TOPEKA KS

192

71

68

28:23.7

9:09/M

2

RALPH HOWARD TOPEKA KS

43

70

77

29:05.8

9:23/M

3

RUSS WILLIS Topeka KS

118

74

169

43:12.1

13:56/M





 

GOVERNOR'S CUP 2010 5K WALK

Overall Finish List

July 10, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.

Place

Name City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Time

Pace

1

JILL KITZMAN Lyndon KS

128

47

F

***** 0-99

36:23.3

11:44/M

2

VICKIE ROGERS Wakarusa KS

133

56

F

***** 0-99

40:06.9

12:56/M

3

DAN RETHMAN Wakarusa KS

131

47

M

***** 0-99

40:07.2

12:56/M

4

KRISTINA BALDWIN Topeka KS

124

40

F

***** 0-99

40:31.8

13:04/M

5

CECIL STOUT TOPEKA KS

135

61

M

***** 0-99

42:11.8

13:36/M

6

KENDRA JELLISON Auburn KS

126

12

F

1 0-99

42:38.5

13:45/M

7

DONNA ROGERS Manhattan KS

132

58

F

2 0-99

42:50.2

13:49/M

8

TAMMY JELLISON AUBURN KS

127

38

F

3 0-99

43:17.8

13:58/M

9

REBECCA LANIER Phillipsburg KS

129

44

F

4 0-99

44:42.4

14:25/M

10

MARY SCHOCK Holton KS

134

63

F

5 0-99

54:49.4

17:41/M


 

 

 

Filed under: ,
2017 Members

Dave, Alexa, Nadia Alden
Michelle Andrew
Miguel Arellano
Adam & Becky Arensdofr
Tom & Joleen Arnhold
Mike BakerNatasha Bangel
Stacie Baquero
Virginia Barnes
John & Lila Bartel
Katie Baylie
Ivan, Zach, Brianna Beach
Matt Benaka
Megan Bergquist
John & Lettitia Bernard
George Bernheimer
Bre Berroth
Lana & Bob Best
Lynette Biehler
Holly Blick
Ben Bradshaw
Kevin Brown
Anthony Bryan
Steven Buckley
Brian, Amanda, Tyler Budden
Nick Buek
Jacob Bull
David Burgoon
Suzanne Burris
Michelle Carson
Rudy Chavez
Debra Christian
Nick Clair
Brad & Pam Clark
Scott & Rebecca Cole
Andrew Connery
Scott Cook
Chris Cozadd
Cassie Criger
Christine Cunningham
Reagan Cussimanio
Mandy Davis
De La Pena-Goldsmith, Lizette
Kathleen Deeter
Rick Deibert
Heiko Detlefsen
Joshua Devlin
Sarah & Daniel Dodson
Robert Downing
Mary Anne & Jared Durall
Tom Eck
Jonathan Edralin
Jim & Ethel Edwards
Patrick Eldringhoff
Joseph Eldringhoff
Mark Elliott
Michael Erwin
Taylor Evans
Larry Everly
Neal & Karen Farron
Heather Fay
Dana Ferrell
Vince & Leanne Finney
Mark Fisher
Jim & Susan Fitzgerald/Botkin
Lloyd, Lisa & Rebecca Fleming/Johnston
Casey Ford
Alisha Francis
Todd & Brandi Gaddis
Jack Galan
J.C. Garcia
Mimi Gardner
Shaun Gardner
Marty & Julie Garren
Jane and Russell Greene
Garry Gribbles - Tom Truhsdale
Garry Gribbles - Steve Sell
Garry Gribbles - Mckensie Bevins
Garry Gribbles - Cassie
Garry Gribbles - Monica Schragg
Garry Gribbles - Joe Schragg
Greg Gaul
Larry & Elaine Gill
Angie Gleason
Artie Gonzales
Dreher Goodrich
Justin & Leslie Gordon
Kelley Gorman
Lindsay Gress
James & Linda Griffin
Cathy Grisham
Rocco (Edmund) Gutierrez
Cheryl Haefele
Ryan Haefke
Ryan Hahn
Roger Hambold
Richard Harmon
Micah and Meagan Hawkinson
Irene Haws
Kristen Hearrell
Marcia Henderson
Kiley Hickock
Misty Hight
Denis Hill
Scott Hirschi
Laura Hoerman
Ralph & Kay Howard
Dale Hubbell
Chelsey Huddleston
Karla Huffman
Al Hunt
Sarah Hunter
Jeff Huss
Patty Hylton
Doug & Dorthy IIiff
Steve Ingersoll
Matthew Ishkanian
Dan & Tracie Inman
Michael Jamison
Mark, Jody, Sterling, Chase Johnson
Bo Jones
Lezlee, David Kylie, Allie Jones
Tracy, Peter, Morgan, Tyler Jones
Alicia Julian
Andrew & Rachel Kapp
Kim Keen
Larry Kietzman
Jamie Kim
Karin Kingsley
Ashley Koch
Kevin Kulm
Daniel Kurtz
Dan Lara
Clay Lang
Dennis Lawlor
Myron & Tandy Leinwetter
Tom, Karen & Ava Lemon
Jan W Leuenberger
Jason, Glenn & Glenn Lewis
Rebaecca Litvak
Laura Liggatt
Phillip Livingston and Eun Jin Kim
Jaclyn Long
Cassie Madden
Jamie Mauer
Robert, Glenda Michaela McCanliss
Jill McCartney
Dan McCollum
Steve McGaughey
Nancy McKenzie
Candi Meerpohl
Elijah Mendez
Abby Moore
Richard Morgan
Lisa Mortiz
Heather Morrison
Justin & Vanessa Moss (Steinroetter)
Hunter Munns
Tracie Neill
Dave Newbery
LeTiffany Obozele
Tim & Meredith Owen
Thomas Ortiz
Dwight Parman
Rachel, Dave, James, Matthew Peck
Nancy Perth
Greg, Kelly, Shelby, Quinn, Carley Pert
Tamara Peterson (Miller)
Abi Phelps
Claire Phillips
Shane Plemons
Gary Pratt
Jim & Jan Price
Tony Rake
Jory Reedy
The Regnier Family
Brad & Marla Rhoden
Bethany Richardson
Brent, Luke, Isaiah, Rebekah, Gabe Roper
Angela Roberson
Lesa Roberts and Rick Beattie
Michael Robins
Ashley Robinson-Evans
Maria Rodriguez
Margie Rogers
Vickie Rogers and Dan Rethman
Donna Romans
Yana Ross
Brent, Luke, Isaiah, Rebekah, Gabe Roper
Kjrsten Ruch
Elena Rusche
Sean Rutter
Andy Sample
David Sanchez
Suzanne Sawyer-Burris
Tanya Scott
Jacob & Sheena Schmidtlein
Tim Schmitz
Peg Schultz
Spencer Share
Bobbi Shinn
Debbie Simecka
Monica Smith
Eric & Vicki Smith
Rashawn Smith
Robert, Nici, Angelica Soria
Doug & Kathy Stacken
Lon Stanton
Charles & Christine Steinkuehler
Scott Steward
Ken Stone
Ronald & Linda Strader
Iradj Stroble
Liatris Studer
Vossler and Lynette Stueve
Steve Stumbaugh
Thad Sullivan
Michelle Terry
Kristen Thiessen
Barb, Leigha, Ron Thomas
Josh & Jacquelyn Thompson
Ken/Jan Tillery/Escola
Tammy Tipton
Bill & Reagan Tofflemire
Kelly Tosh
Kermit Trout
Scott Umsheide
Roger Underwood
Sarah Vincent
Vicki Vossler & Lynette Steuve
James Wabaunsee
Bill, Brenda, Emily, Billy, Abby, and Sophie Wagemaker
Joe Wagenblast
Paul, Tracy & Marissa Wagner
Vicky Walters
Jarod Waltner
TaNiqua Ward
Deanna Warner
Israel Wasserstein
Joshua and Skyler Watson
Les Watson
Monte Weathers
Jane Weiler
Frank Weinhold
Norma Weiser
Bob & Sharon Wenger
Becky Wessel
Kathi West and Sue Hamlin
Rosemary, Les, Rosalie Wilkerson
Don, Kim Erin Wilson
Jackie Williams
Tim Willingham
Sara Wood
Nick Xidis
Bryan Yowell
Jason & Katie Yuhasz

« November 2020 »
November
SuMoTuWeThFrSa
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930